reklama
kategoria: Ekologia
25 sierpień 2019

Piękno całego roślinnego świata

zdjęcie: Piękno całego roślinnego świata / pixabay/56719
Niezwykłe bogactwo gatunków i odmian roślin, w szczególności w okresie kwitnienia – spotkamy w Ogrodach Botanicznych. Są niemal w każdym regionie Polski. Taki status ma w kraju ok. około 40 ogrodów. Warto je odwiedzać nie tylko w maju czy czerwcu, ale przez cały sezon, bo kuszą bogactwem barw.
REKLAMA
Najstarszym ogrodem botanicznym jest ten należący do Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Został założony w 1783 roku i od ponad dwustu lat odgrywa dużą rolę w rozwoju nauki i kultury jako miejsce badań, inspiracji artystycznych oraz „żywe muzeum” flory świata. – Od początku swego istnienia pełni funkcje naukowe i edukacyjne. Od XIX w. jest głównym centrum botanicznym na ziemiach polskich – opowiada dr Maria Lankosz-Mróz, botanik z Ogrodu Botanicznego UJ. Ponad 40 lat temu krakowskie ogród został wpisany do rejestru zabytków Krakowa jako cenny obiekt przyrodniczy oraz pomnik nauki polskiej, sztuki ogrodniczej i kultury.

Cenny zabytek

Rocznie ogród odwiedza ok. 100 tys. gości, prowadzimy tu zajęcia dydaktyczne i edukacyjne dla dzieci i młodzieży, organizujemy także liczne imprezy kulturalne – wystawy, koncerty itp. To również miejsce rekreacji czy rehabilitacji dla pacjentów z pobliskich szpitali oraz dzieci niepełnosprawnych z okolicznych ośrodków – wylicza dr Maria Lankosz-Mróz.



By Salicyna - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=65569825


Obecnie obszar Ogrodu Botanicznego UJ obejmuje teren ok. 10 ha, na których mieszczą się cenne kolekcje roślin gruntowych oraz trzy kompleksy szklarni. Są w nich m.in.największe w polskich ogrodach botanicznych kolekcje sagowców i storczykowatych. Sagowce to rzadkie i chronione rośliny występujące w tropikalnych lasach – niektóre z egzemplarzy liczą sobie ponad 160 lat. Początki kolekcji storczyków sięgają XIX wieku – do dziś rosną egzemplarze przywiezione w tych czasach przez ówczesnego inspektora, sławnego podróżnika, Józefa Warszewicza z wypraw do Ameryki Południowej. Kolekcja liczy w tej chwili około 500 gatunków i odmian storczyków tropikalnych. Od lat 50. XX w. mieści się w szklarni zwanej Holenderka, zmodernizowanej w roku 2016.


By Magdalia25 - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16638398

Ogród posiada również bogatą kolekcję palm, a także duże zbiory obrazkowatych, kaktusów i innych sukulentów, epifitów oraz tropikalnych roślin użytkowych – wylicza dr Maria Lankosz-Mróz. W szklarni Victoria kwitną piękne lotosy żółte pochodzące z południa Ameryki Północnej. Wielkie wrażenie robią też ogromne, pływające liście samej Victorii Santa Cruz, pochodzącej z Ameryki Południowej. Najważniejszą inwestycją prowadzoną obecnie jest przebudowa i modernizacja szklarni zimowej, służącej do przechowywania roślin pochodzących z cieplejszych stref klimatycznych, wystawianych latem na teren ogrodu. Ma się zakończyć jesienią. Rośnie w niej też cenny okaz palmy Phoenix canariensis, będący pomnikiem przyrody.

Choć okres najintensywniejszego kwitnienia większości roślin gruntowych przypada na przełom maja i czerwca, ale latem ogród również przyciąga zwiedzających barwnymi kobiercami kwitnących roślin na głównej alejce ogrodu, tzw. wstążce krakowskiej, a także na licznych rabatach z kolekcjami roślin ozdobnych.

Więcej Rzeczpospolita Życie Regionów:
https://regiony.rp.pl/z-regionu/20859-piekno-calego-roslinnego-swiata
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Tarnowskie Góry
6.2°C
wschód słońca: 07:38
zachód słońca: 15:43
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Tarnowskich Górach

kiedy
2025-02-09 19:00
miejsce
Tarnogórskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-27 19:00
miejsce
Centrum Kultury Śląskiej, Nakło...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-22 19:00
miejsce
Tarnogórskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-29 15:30
miejsce
Tarnogórskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany