Wsparcia osobom w kryzysie bezdomności udziela 51 placówek w regionie
Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk podkreśliła w czwartek na konferencji prasowej, że w pomoc osobom w kryzysie bezdomności zaangażowane są służby, instytucje, ale ważne jest także podjęcie współodpowiedzialności za osoby w potrzebie. Zaapelowała do mieszkańców regionu o zwracanie uwagi na osoby potrzebujące pomocy, w tym osoby w kryzysie bezdomności, zgłaszanie takich przypadków odpowiednim służbom, ale także informowanie takich osób gdzie uzyskają wsparcie. "Zbliżająca się zima może zagrażać życiu bądź zdrowiu takich osób" – podkreśliła wojewoda.
"Wielkopolska obecnie posiada 51 baz noclegowych; to są miejsca, do których mogą się udać osoby potrzebujące ogrzać się, zagwarantować sobie te pierwsze, podstawowe potrzeby. Na tę chwilę 250 miejsc jest wolnych. Monitoring jest prowadzony sukcesywnie, by osoby, które zmagają się z trudnościami lokalowymi, bytowymi, mogły to bezpieczne miejsce znaleźć" – powiedziała wojewoda.
Zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Poznaniu insp. Sławomir Piekut powiedział, że w ub. roku z powodu wychłodzenia w Polsce zmarły 32 osoby. W Wielkopolsce były dwa takie przypadki.
"Chcielibyśmy, by ta zima była dużo lepsza, niż poprzednie sezony. Żebyśmy mogli na zakończenie zimy powiedzieć, że na terenie Wielkopolski nikt z powodu wychłodzenia nie umarł" – zaznaczył.
Dodał, że policja zaplanowała szereg przedsięwzięć, akcji profilaktycznych, by zwrócić uwagę na problem bezdomności. "Policjanci będą odwiedzali te miejsca, w których znajdują się bezdomni. Wspólnie z różnymi stowarzyszeniami będą proponowali wszelką pomoc. Chcieliby również zwrócić się z apelem do wszystkich mieszkańców Wielkopolski, aby w przypadku, gdyby zauważyli osobę, której potrzebna jest pomoc o poinformowanie policjantów, dzielnicowych" – powiedział.
Przypomniał także, że osoby potrzebujące pomocy, w kryzysie bezdomności, można zgłosić również za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej ks. Karol Maciejak podkreślił, że osoby w kryzysie bezdomności mogą w Poznaniu korzystać m.in. z ogrzewalni przy ul. Krańcowej. "Ta opieka jest tutaj kompleksowa i codzienna. Szczególnie teraz, kiedy już jest zimno i mrozy przed nami, to z pewnością to miejsce jest dla tych osób ważnym miejscem, gdzie mogą znaleźć schronienie" – powiedział.
W Poznaniu darmowy, ciepły posiłek potrzebujący otrzymają też w jadłodajniach prowadzonych przez zgromadzenia sióstr zakonnych przy ulicach: Taczaka, Łąkowej, Ściegiennego i Niegolewskich.
Od początku listopada ciepłe posiłki są również wydawane w ramach programu Mobilny Punkt Wsparcia przy ul. Dworcowej w Poznaniu. W tym miejscu potrzebujący otrzymają też porady socjalne, ciepłą odzież, środki higieny czy pomoc przedmedyczną.
W Poznaniu informacje o wymagających pomocy osobach w kryzysie bezdomności można zgłaszać do: Punktu Interwencji Kryzysowej (czynny całą dobę) – tel.: 61-835-48-66; 61-835-48-65; Działu Pomocy Osobom Bezdomnym MOPR (punkt obsługi klienta czynny w godzinach pracy MOPR) – tel.: 61-878-17-89, e-mail: pomocbezdomnym@mopr.poznan.pl, formularz zgłoszeniowy na stronie www.mopr.poznan.pl lub do straży miejskiej – tel. 986. (PAP)
ajw/ mark/