reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
6 grudzień 2024

Wystawa fotografii Elżbiety Dzikowskiej w Muzeum Narodowym w Lublinie

zdjęcie: Wystawa fotografii Elżbiety Dzikowskiej w Muzeum Narodowym w Lublinie / fot. PAP
fot. PAP
Wystawę makrofotografii przyrody autorstwa Elżbiety Dzikowskiej można oglądać od piątku w Muzeum Narodowym w Lublinie. W młodości podróżniczka była więziona na zamku lubelskim; teraz powraca w to miejsce jako artystka.
REKLAMA

Podczas piątkowego wernisażu Aleksandra Blonka-Drzażdżewska z Muzeum Narodowego w Lublinie zwróciła uwagę, że prezentowane makrofotografie przyrody pokazują czułość obserwacji Elżbiety Dzikowskiej. „Zaskakująca jest ich skala - absolutnie monumentalna, ale jednocześnie pojawia się swego rodzaju paradoks, ponieważ te ogromne fotografie przedstawiają malutkie wycinki rzeczywistości i zmuszają nas do poszukiwań empirycznych” – oceniła ekspertka.

Sama podróżniczka wyjaśniła, że w swoim życiu fotografowała różne rzeczy, w tym właśnie małe fragmenty natury, powiększane następnie do dużych formatów. „Błoto jest piękne, zwłaszcza, jeśli fotografuje się pod światło; wtedy światło tworzy właśnie sztukę. Jak widać, ta natura staje się abstrakcją, zaświadczając, że abstrakcji nie ma; że wszystko wywodzi się z natury. Trzeba tylko umieć na nią patrzeć, być czułym na światło, na różne aspekty natury. Fotografowałam też korę, wodę, piasek, ale najbardziej lubię błoto” – przyznała Elżbieta Dzikowska w rozmowie z mediami.

Zapytana, co obecnie fotografuje odpowiedziała, że najczęściej to, co „niespodziewanie zobaczy”. „Na przykład byłam w Opolu, obudziłam się rano w hotelu i zobaczyłam klamkę w szafie, tak pięknie oświetloną, że musiałam natychmiast wyciągnąć aparat i ją sfotografować. Czasami są to zdjęcia zaprogramowane, a czasami niespodziewane” – dodała podróżniczka.

Podczas piątkowego spotkania podkreśliła, że po latach powraca na zamek lubelski (siedziba Muzeum Narodowego w Lublinie) w roli artystki. „To dla mnie wielki zaszczyt, łączący się ze wspomnieniami, które od siebie oddalam, bo kiedyś jako 15-letnia dziewczyna (na początku lat 50. XX w. – PAP) spędziłam tu pół roku w więzieniu, ponieważ byłam w organizacji antykomunistycznej. Na szczęście zostałam uwolniona, gdy nastąpiła amnestia” – opowiedziała Dzikowska dodając, że jej ojciec był wcześniej również w tym miejscu więziony i został rozstrzelany przez Niemców.

Pokaz fotografii Elżbiety Dzikowskiej stanowi zamknięcie projektu naukowo-wystawienniczego, który upamiętnia rocznice likwidacji dwóch więzień na zamku lubelskim: niemieckiego w 1944 r. oraz NKWD w 1954 r.

Podróżniczka urodziła się w 1937 r. w Międzyrzecu Podlaskim. Z wykształcenia jest sinolożką i historyczką sztuki. Znana jest jako reżyserka oraz operatorka filmów dokumentalnych. Była współautorką kultowego programu „Pieprz i Wanilia", który tworzyła z Tonym Halikiem. Zajmuje się też fotografią artystyczną i dokumentalną, którą wykorzystuje do ilustrowania swoich książek i albumów, np. „Groch i kapusta. Podróżuj po Polsce”, „Uśmiech świata”, „Polska Znana i Mniej Znana” czy „Moje Ponidzie”. Dzikowska jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki. W 2010 r. została uhonorowana Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Wystawę fotografii Elżbiety Dzikowskiej można oglądać do 6 stycznia 2025 r. Zdjęcia prezentowane są w Lapidarium Kaplicy Trójcy Świętej oraz w tarasoli na dziedzińcu zamku.(PAP)

gab/ aszw/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Tarnowskie Góry
1°C
wschód słońca: 07:30
zachód słońca: 15:42
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Tarnowskich Górach

kiedy
2024-12-16 18:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-22 19:00
miejsce
Tarnogórskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-29 15:30
miejsce
Tarnogórskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany